RNC50K5361FRRE7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
5.36 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC50K5361FRRE7
DigiKey Part Number
541-RNC50K5361FRRE7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC50K5361FRRE7
Description
RES 5.36K OHM 1% 1/10W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Failure Rate
R (0.01%)