RNC50K2611FPRE6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 93
2.61 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC50K2611FPRE6
DigiKey Part Number
RNC50K2611FPRE6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC50K2611FPRE6
Description
RES 2.61K OHM 1/10W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC50K2611FPRE6 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
P (0.1%)