RNC50J2052DSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
20.5 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC50J2052DSRSL
DigiKey Part Number
RNC50J2052DSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC50J2052DSRSL
Description
RES 20.5K OHM 1/10W .5% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC50J2052DSRSL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Failure Rate
S (0.001%)