RNC50H5171DSB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
5.17 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC50H5171DSB14
DigiKey Part Number
RNC50H5171DSB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC50H5171DSB14
Description
RES 5.17K OHM 1/10W .5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC50H5171DSB14 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
S (0.001%)