RN65C6003BB14
DigiKey Part Number
RN65C6003BB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN65C6003BB14
Description
RES 600K OHM 1/2W .1% AXIAL
Detailed Description
600 kOhms ±0.1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
RN65C6003BB14 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)