RCS080524R0JNEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 6,955
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Similar
24 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RCS080524R0JNEA
DigiKey Part Number
RCS080524R0JNEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS080524R0JNEA
Description
RES SMD 24 OHM 5% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCS080524R0JNEA Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)