PTF6520K800BZEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
20.8 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
PTF6520K800BZEK
DigiKey Part Number
PTF6520K800BZEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTF6520K800BZEK
Description
RES 20.8K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)