M55342K11B33G0RS2
DigiKey Part Number
541-M55342K11B33G0RS2TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-M55342K11B33G0RS2CT-ND - Cut Tape (CT)
541-M55342K11B33G0RS2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342K11B33G0RS2
Description
THICK FILM RESISTOR 0402 2%
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 Ohms ±2% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Military Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Military
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)
2
Composition
Failure Rate
R (0.01%)