M55342K06B200ERWB
DigiKey Part Number
541-M55342K06B200ERWB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342K06B200ERWB
Description
THICK FILM RESISTOR 0705 1%
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 kOhms ±1% 0.15W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Military Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Military
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tray
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)
2
Composition
Failure Rate
R (0.01%)