IHXL1500VZEB3R3M5A
DigiKey Part Number
541-IHXL1500VZEB3R3M5A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHXL1500VZEB3R3M5A
Description
FIXED IND 3.3UH 150A 0.42 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 150 A 0.42mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
0.42mOhm Max
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
500 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.500" L x 1.500" W (38.10mm x 38.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.872" (22.15mm)