IHLP8787MZER150M5A
DigiKey Part Number
541-IHLP8787MZER150M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP8787MZER150M5ACT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP8787MZER150M5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP8787MZER150M5A
Description
FIXED IND 15UH 23.5A 6.11 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Molded Inductor 23.5 A 6.11mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
6.11mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
4.71MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.885" L x 0.866" W (22.48mm x 22.00mm)
Current - Saturation (Isat)
24A
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)