IHLP6767GZEK6R8M11
DigiKey Part Number
541-IHLP6767GZEK6R8M11TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP6767GZEK6R8M11
Description
FIXED IND 6.8UH 22.5A 6.15 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 22.5 A 6.15mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
18.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
6.15mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)