IHLP5050FDEK2R2M51
DigiKey Part Number
541-IHLP5050FDEK2R2M51TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050FDEK2R2M51
Description
FIXED IND 2.2UH 25.5A 3.67 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 25.5 A 3.67mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.67mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
23.3MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.522" L x 0.508" W (13.26mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)
Current - Saturation (Isat)
21.5A