IHLP5050EZER4R7M01
DigiKey Part Number
541-1028-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1028-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1028-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050EZER4R7M01
Description
FIXED IND 4.7UH 12A 15 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 12 A 15mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP5050EZER4R7M01 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
27A
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)