IHLP5050EZEK6R8M5A
DigiKey Part Number
541-IHLP5050EZEK6R8M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050EZEK6R8M5A
Description
FIXED IND 6.8UH 10.6A 16.1 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 10.6 A 16.1mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
16.1mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
14.4MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.508" W (13.46mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
12.5A