IHLP5050CEER1R0M01
DigiKey Part Number
541-1017-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1017-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1017-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Vishay Dale
Manufacturer Product Number
IHLP5050CEER1R0M01
Description
FIXED IND 1UH 24A 3.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 24 A 3.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP5050CEER1R0M01 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
40A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
3.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)