IHLP4040DZEK5R6M51 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
5.6 µH Shielded Molded Inductor 9.3 A 17.6mOhm Max Nonstandard
IHLP4040DZEK5R6M51
DigiKey Part Number
541-IHLP4040DZEK5R6M51TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040DZEK5R6M51
Description
FIXED IND 5.6UH 9.3A 17.6 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
12.2A
DC Resistance (DCR)
17.6mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
16.3MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)