IHLP4040DZEE100M11
DigiKey Part Number
541-IHLP4040DZEE100M11TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040DZEE100M11
Description
FIXED IND 10UH 7.5A 30.5 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 7.5 A 30.5mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
7.1A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
30.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)