IHLP2525CZEK5R6M51
DigiKey Part Number
541-IHLP2525CZEK5R6M51TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2525CZEK5R6M51
Description
FIXED IND 5.6UH 5.3A 45.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Shielded Molded Inductor 5.3 A 45.6mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
45.6mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
22.8MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.8A