IHLP2525CZEK150M8A
DigiKey Part Number
541-IHLP2525CZEK150M8ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2525CZEK150M8A
Description
FIXED IND 15UH 2.9A 127 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Molded Inductor 2.9 A 127mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
127mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
11MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.8A