IHLP2020CZEK1R5M01
DigiKey Part Number
541-IHLP2020CZEK1R5M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP2020CZEK1R5M01CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP2020CZEK1R5M01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2020CZEK1R5M01
Description
FIXED IND 1.5UH 7.2A 20.7 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 7.2 A 20.7mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
20.7mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
42MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
11A