IHLP2020BZEK4R7M01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µH Shielded Molded Inductor 2.8 A 116.6mOhm Max Nonstandard
IHLP2020BZEK4R7M01
DigiKey Part Number
541-IHLP2020BZEK4R7M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2020BZEK4R7M01
Description
FIXED IND 4.7UH 2.8A 116.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
116.6mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
28MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5A