IHLP1616BZER1R0M11
DigiKey Part Number
541-1049-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1049-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1049-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP1616BZER1R0M11
Description
FIXED IND 1UH 4.5A 27 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 4.5 A 27mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP1616BZER1R0M11 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
64MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5A