IHLP1212AEEZ1R0M1Z
DigiKey Part Number
541-IHLP1212AEEZ1R0M1ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP1212AEEZ1R0M1ZCT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP1212AEEZ1R0M1ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP1212AEEZ1R0M1Z
Description
FIXED IND 1UH 6.5A 29.7 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 6.5 A 29.7mOhm Max 1212 (3030 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
29.7mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
74MHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1212
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Saturation (Isat)
5.8A