IHLE2020CDER6R8M51
DigiKey Part Number
541-IHLE2020CDER6R8M51TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLE2020CDER6R8M51CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLE2020CDER6R8M51DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLE2020CDER6R8M51
Description
FIXED IND 6.8UH 3.2A 111 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 3.2 A 111mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
111mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
18.8MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.232" L x 0.216" W (5.89mm x 5.49mm)
Current - Saturation (Isat)
2.9A
Height - Seated (Max)
0.135" (3.43mm)