IHLE2020CDER3R3M5A
DigiKey Part Number
541-IHLE2020CDER3R3M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLE2020CDER3R3M5ACT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLE2020CDER3R3M5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLE2020CDER3R3M5A
Description
FIXED IND 3.3UH 5.2A 47 MOHM SMD
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 5.2 A 47mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLE2020CDER3R3M5A Models
DC Resistance (DCR)
47mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
33.4MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.232" L x 0.216" W (5.89mm x 5.49mm)
Current - Saturation (Isat)
6.1A
Height - Seated (Max)
0.135" (3.43mm)