IHDM1107BBEV6R2M30
DigiKey Part Number
541-IHDM1107BBEV6R2M30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHDM1107BBEV6R2M30
Description
FIXED IND 6.2UH 56A 1.3 MOHM TH
Detailed Description
6.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 56 A 1.3mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHDM1107BBEV6R2M30 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
91A
DC Resistance (DCR)
1.3mOhm Max
Frequency - Self Resonant
25MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.055" L x 0.705" W (26.80mm x 17.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.882" (22.40mm)