IHDM1107BBEV1R5M30
DigiKey Part Number
541-IHDM1107BBEV1R5M30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHDM1107BBEV1R5M30
Description
FIXED IND 1.5UH 91A 0.41 MOHM TH
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 91 A 0.41mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
165A
DC Resistance (DCR)
0.41mOhm Max
Frequency - Self Resonant
80MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.055" L x 0.705" W (26.80mm x 17.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.882" (22.40mm)