IHDM1008BCEV4R7M3A
DigiKey Part Number
541-IHDM1008BCEV4R7M3A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHDM1008BCEV4R7M3A
Description
FIXED IND 4.7UH 45A 0.95 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 45 A 0.95mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
70A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.95mOhm
Packaging
Tray
Frequency - Self Resonant
15MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 180°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.005" L x 0.816" W (25.53mm x 20.73mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.896" (22.75mm)