IHDM1008BCEV100M30
DigiKey Part Number
541-10687-ND
Manufacturer
Vishay Dale
Manufacturer Product Number
IHDM1008BCEV100M30
Description
FIXED IND 10UH 40A 2 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 40 A 2mOhm Max Vertical, 2 PC Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHDM1008BCEV100M30 Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
22MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 180°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.005" L x 0.816" W (25.53mm x 20.73mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.896" (22.75mm)
Current - Saturation (Isat)
68A