IFSC2020DEER221M01
DigiKey Part Number
541-IFSC2020DEER221M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IFSC2020DEER221M01CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IFSC2020DEER221M01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IFSC2020DEER221M01
Description
FIXED IND 220UH 500MA 1.2 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Shielded Wirewound Inductor 500 mA 1.2Ohm 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
1.2Ohm
Series
Frequency - Self Resonant
2.4MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
600mA