IFSC2020DEER121M01
DigiKey Part Number
541-IFSC2020DEER121M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IFSC2020DEER121M01CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IFSC2020DEER121M01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IFSC2020DEER121M01
Description
FIXED IND 120UH 700MA 620 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µH Shielded Wirewound Inductor 700 mA 620mOhm Max 2424 (6060 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
620mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
3MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
750mA