IFDC5050HZER180M
DigiKey Part Number
541-IFDC5050HZER180MTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IFDC5050HZER180MCT-ND - Cut Tape (CT)
541-IFDC5050HZER180MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IFDC5050HZER180M
Description
FIXED IND 18UH 6.6A 39 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µH Shielded Wirewound Inductor 6.6 A 39mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IFDC5050HZER180M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
39mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
12MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.484" L x 0.484" W (12.30mm x 12.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)