ERL62750R00JKR72 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
750 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
ERL62750R00JKR72
DigiKey Part Number
541-ERL62750R00JKR72TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERL62750R00JKR72
Description
RES 750 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
94 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.230" Dia x 0.562" L (5.84mm x 14.27mm)