ERC70750R00DEEK500
DigiKey Part Number
541-ERC70750R00DEEK500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERC70750R00DEEK500
Description
RES 750 OHM 0.5% 3/4W AXIAL
Detailed Description
750 Ohms ±0.5% 0.75W, 3/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)