ERC7021K500BEEK500
DigiKey Part Number
541-ERC7021K500BEEK500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERC7021K500BEEK500
Description
RES 21.5K OHM 0.1% 3/4W AXIAL
Detailed Description
21.5 kOhms ±0.1% 0.75W, 3/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)