ERC5549K900BEEA600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
49.9 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
ERC5549K900BEEA600
DigiKey Part Number
541-ERC5549K900BEEA600TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERC5549K900BEEA600
Description
RES 49.9K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)