ERC508K2500BHEB500 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 541-ERC508K2500BHEB500TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ERC508K2500BHEB500 |
Description | RES 8.25K OHM 0.1% 1/10W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8.25 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |