CW02B7K500JS70 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
7.5 kOhms ±5% 3.75W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
CW02B7K500JS70
DigiKey Part Number
CWC-7.5KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW02B7K500JS70
Description
RES 7.5K OHM 3.75W 5% AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CW02B7K500JS70 Models
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Operating Temperature
-65°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)