CRCW121086R6FKEA
DigiKey Part Number
541-86.6AATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-86.6AACT-ND - Cut Tape (CT)
541-86.6AADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW121086R6FKEA
Description
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/2W 1210
Detailed Description
86.6 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW121086R6FKEA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)