CRCW12061R00DKEAHP
DigiKey Part Number
541-CRCW12061R00DKEAHPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
CRCW12061R00DKEAHP
Description
CRCW1206-HP 100 1R0 0.5% ET1 E3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±0.5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW12061R00DKEAHP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)