CRA06S0838K20JTB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CTS Resistor Products
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 12,562
Datasheet
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
YAGEO
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
8.2k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
CRA06S0838K20JTB
DigiKey Part Number
CRA06S0838K20JTB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRA06S0838K20JTB
Description
RES ARRAY 4 RES 8.2K OHM 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRA06S0838K20JTB Models
Category
Number of Pins
8
Manufacturer
Vishay Dale
Power Per Element
62.5mW
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Isolated
Package / Case
1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Resistance (Ohms)
8.2k
Size / Dimension
0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)