CMF6040R200FHEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Parametric Equivalent
40.2 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF6040R200FHEA
DigiKey Part Number
CMF6040R200FHEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF6040R200FHEA
Description
RES 40.2 OHM 1W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF6040R200FHEA Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)