CMF60390R00GKEB
DigiKey Part Number
CMF60390R00GKEB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF60390R00GKEB
Description
RES 390 OHM 1W 2% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 Ohms ±2% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF60390R00GKEB Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)