CMF55R50000GNEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Vishay Dale
In Stock: 1,873
Datasheet
500 mOhms ±2% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF55R50000GNEK
DigiKey Part Number
CMF55R50000GNEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF55R50000GNEK
Description
RES 0.5 OHM 1/2W 2% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF55R50000GNEK Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)