CMF55271R00JKRE is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
271 Ohms ±5% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF55271R00JKRE
DigiKey Part Number
CMF55271R00JKRE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF55271R00JKRE
Description
RES 271 OHM 1/2W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF55271R00JKRE Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)