CMF0751R000JKEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
51 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF0751R000JKEA
DigiKey Part Number
CMF0751R000JKEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF0751R000JKEA
Description
RES 51 OHM 1/2W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF0751R000JKEA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)