PNM1206E5002BST1
DigiKey Part Number
764-PNM1206E5002BST1TR-ND - Tape & Reel (TR)
764-PNM1206E5002BST1CT-ND - Cut Tape (CT)
764-PNM1206E5002BST1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNM1206E5002BST1
Description
PNM1206 25PPM 50K 0.1% S T1 E1
Detailed Description
50 kOhms ±0.1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic Thin Film
Category
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)