PNM1206E5001BST5
DigiKey Part Number
PNM1206-5.0KBTR-ND - Tape & Reel (TR)
PNM1206-5.0KBCT-ND - Cut Tape (CT)
PNM1206-5.0KBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNM1206E5001BST5
Description
RES SMD 5K OHM 0.1% 0.4W 1206
Detailed Description
5 kOhms ±0.1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic Thin Film
EDA/CAD Models
PNM1206E5001BST5 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)