PNM0805E5002BST5
DigiKey Part Number
PNM0805-50KBTR-ND - Tape & Reel (TR)
PNM0805-50KBCT-ND - Cut Tape (CT)
PNM0805-50KBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNM0805E5002BST5
Description
RES SMD 50K OHM 0.1% 1/5W 0805
Detailed Description
50 kOhms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic Thin Film
EDA/CAD Models
PNM0805E5002BST5 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)